کارواش بدون آب (نگاهی متفاوت به کارواش های بدون آب نانو و معمولی)

محصولات کارواش بدون آب نانو، حدودا بیش از پانزده سال است در کشورهای غربی توسط شرکتهایی با سابقه ی بسیار طولانی در تولید محصولات شوینده و محافظت کننده ی خودرو، تولید و مورد استفاده ی مردم قرار گرفته است. اما بدلیل قیمت بالای این تولیدات با توجه به اختلاف ارزش واحد پول ایرانی همچنین موانع بازرگانی دیگر، این تولیدکننده ها حتی قید ورود به بازار ایران را زده اند. آنان بعضاً فقط محصولات کارواش بدون آب (غیر نانو) باز هم با قیمتهای تقریبا بالاتر از توان خرید عامه ی مردم، بصورت جسته و گریخته وارد بازار ایران شده است.

در جریانهای دیگر تامین این محصولات نیز همانند دیگر اصناف، حالا نوبت ورود محصولات کارواش بدون آب ” غیر نانو ” ی چینی بود وارد کشور شود. این محصولات که با کیفیت بسیار پایین و ویژگی های مخرب برای خودرو و شخص استفاده کننده، صرفا با قیمت بسیار پایین خود، بخش بسیار کوچکی از بازار را به خود اختصاص می داد.

پس از آن نیز نوبت به افراد سودجوی داخلی رسید که محصولات تقلبی و بدون جواز خود را در کارگاه های زیر زمینی تولید کرده و در حد توان خود، به بازارهایی کوچک القاء نمایند. در عین حال علی رغم فروش محصول بسیار ارزان، نارضایتی مشتری و عدم استقبال وی را شاهد باشند.

مشکلات کم آبی و زمزمه های کارواش بدون آب

در این میان از سال ۱۳۸۷ یعنی اوایل دوران مطرح شدن ورود این محصولات به بازار ایران و جدی تر شدن موضوع کم آبی و خشکسالی، مجموعه ی خودرویی پاسارگاد که در آن زمان به عنوان اولین اتوسرویس و کارواش سیار ایران با نام ” تام سرویس ” مشغول فعالیت بود. در بخش تولیدی این شرکت، با نادیده گرفتن افراد سودجو و حفظ ارزش احترام به مشتری در راستای کارآفرینی و تولید ملی با کیفیت، با تکیه بر دانش بومی و استفاده از دانش و تجربیات فارغ التحصیلان دانشگاه های ممتاز صنعتی کشور همچون دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر، برای اولین بار در ایران موفق به تولید محصول با کیفیت ایرانی کارواش نانو، تحت برند ” تام کلین ” گردید. این امر موجب شد با توجه به تولید این محصول در داخل کشور، شرکتهای غربی از نظر قیمت و سودجویان غیر تخصصی داخلی از نظر کیفیت، توان رقابت با این محصول را نداشته باشند.

اما نکته اینجاست که بعد از گذشت حدود یک دهه از ورود جدی تر این محصولات و رقابت برند تام کلین با محصولات با کیفیت غربی و بی کیفیت و بعضاً تقلبی چینی یا کارگاه های زیرزمینی، هنوز بخش اعظمی از جامعه و بازار در ایران با کلیت واژه ی ” کارواش بدون آب نانو یا غیر نانو ”  آشنایی چندانی ندارند البته که با اطلاع رسانی های انجام شده و بحران آبی در کشور این آشنایی بصورت روز افزون در حال گسترش می باشد لذا در ادامه به برخی ویژگی های مهم این محصولات اشاره شده است.

ویژگی های قابل توجه کارواش بدون آب نانو

اولین ویژگی قابل توجه محصولات کارواش بدون آب نانو، عدم نیازمندی مستقیم به آب هنگام شستشوی خودرو است که موجب صرفه جویی قابل توجه ای در شستشوهای خانگی خودرو می گردد بدین ترتیب که هر اسپری ۴۸۰ سی سی کارواش نانو ” تام کلین ” قابلیت استفاده برای حدوداً ده مرتبه کارواش یک خودروی سایز متوسط را دارا می باشد و این مساویست با صرفه جویی میانگین هزار تا هزار و پانصد لیتر آب شرب خانگی.

ویژگی دوم آن عدم انتشار آلودگی به محیط اطراف در زمان شستشوی خودرو است، تصور کنید اگر در یک پارکینگ پر از ماشین بخواهید با دستگاه های کارواش و قدرت پاشش آب، یک خودرو را تمیز کنید، چند خودروی دیگر در ازای پاشیده شدن آب و کف، آلوده می گردد؟

این در حالیست که استفاده از کارواش نانو هیچ انتشار آلودگی به محیط اطراف خودرو، حتی ده سانتی متر آنطرف تر را هم ندارد.

سایر ویژگی ها

ویژگی بعدی، استفاده از عناصریست در ابعاد نانو که به راحتی خلل و فرج های میکروسکوپی رنگ خودرو را پر نموده و علاوه بر محافظت از رنگ، مانع از نفوذ آلودگی ها شده و در نتیجه موجب کاهش چسبندگی آلودگی با سطح رنگ خودرو می شود و این کاهش چسبندگی، کاملا در شستشوهای بعدی محسوس می باشد.

کاهش چسبندگی آلودگی ها، امریست که در شستشو های بعدی میزان مصرف محلول را کاهش می دهد

کاهش چسبندگی آلودگی ها علاوه بر کاهش میزان مصرف مواد کارواش نانو، زمان شستشو را نیز در دفعات بعدی کاهش داده و بسیار راحت و آسان تر انجام می پذیرد.

در میان عناصر نانوی بکار رفته در محصولات تام کلین، عناصر محافظت کننده در برابر اشعه های مضر خورشیدی نیز وجود دارد که تا زمان شستشوی بعدی،از رنگ خودرو در برابر این اشعه ها محافظت می کند.

ویژگی منحصر به فرد کارواش بدون آب نانوی تام کلین

واکس بکار رفته در کارواش بدون آب نانوی تام کلین موجب حفظ براقیت رنگ خودرو و زیبایی آن، همزمان با تمیز شدن سطح مورد نظر می باشد و در اصل به هنگام شستشو، واکس مخصوص هم، همزمان روی سطح رنگ اضافه می شود که خواص اشاره شده در بالا را به دنبال دارد.

نکته ی حایز اهمیت در مورد این محصول، این است که علاوه بر پاک کنندگی بدون نیاز به آب و صرفه جویی در مصرف آب و همچنین پاک کنندگی و براقیت و کاهش چسبندگی و خواص محافظتی که در بالا بدان اشاره شد، استفاده از این روش، معایب استفاده از روشهای سنتی را نیز از کارواش حذف می کند، مواردی که موجب شده اکثر ماشین باز ها و ماشین دوستهای حرفه ای، ماشین خود را به دست خشن کارواش های سنتی نسپارند، مواردی از قبیل کنده شدن رنگ در نقطه های آسیب دیده و سنگ خورده و یا زنگ زدگی و ایجاد پوسیدگی از بابت استفاده از آب، همچنین شکستن و یا کدر شدن قطعات پلاستیکی و پاره شدن قسمتهای چرمی یا پارچه ای (مثل سقف های بعضی ماشین های لوکس) و دیگر مواردی که از معایب کارواش های سنتی محسوب می شوند مانند استفاده از پاک کننده های بسیار قوی و غیر استاندارد و خورنده که روی رنگ و بسیاری از قطعات و متعلقات اثر منفی و مخرب دارند.

۱۳۹۷-۱۱-۱۰ ۱۸:۰۸:۱۹ +۰۰:۰۰