چگونه خودروی خود را سالم نگه داریم

چگونه خودروی خود را سالم نگه داریم
رعایت کردن نکات نگهداری خودروهای سواری در سالم ماندن و درست کار کردن آن‌ها نقش به سزایی دارند. در این گزارش به برخی نکات مهم و کاربردی در جهت نگهداری صحیح خودرو اشاره کرده ایم.
 • از رانندگی با سرعت زیاد در جاده های ناهموار یا دارای سنگ ریزه خودداری کنید.
 •  بدنه خودرو خود را همیشه تمییز نگه دارید و از آلوده شدن به مواد روغنی ،جلوگیری نمایید.
 •  از پارک کردن خودرو در فضاهای آلوده، محیط های صنعتی ،کارگاههای ساختمانی،زیر درختان ،انبارهای دارای رطوبت و زیر نور شدید آفتاب خودداری کنید.درصورت ضرورت حتما از چادر خودرو استفاده کنید.بهترین مکان پارک (توقف)خودرو فضاهای سرپوشیده با جریان هوای آزاد است.
 • لکه های احتمالی، رنگهای مزاحم، قیر و ..... را قبل از شست و شوی ، با حلالهای مناسب که به رنگ اصلی خودرو،آسیبی وارد نمیکنند پاک کنید.
 •  نقاطی از خودرو که قابل رویت نیستند مثل زیر گلگیرها را همیشه از رسوبات تمییز کنید تا باعث پوسیدگی بدنه خودرو نشوند.
 •  بعد از انجام رانندگی بعلت وجود نمک و سنگ ریزه در گل ولای و برف ،خودرو را بشوئید.
 •  در صورت نشت آب به صندوق عقب و قسمتهای داخلی ،خودرو آن را حتما خشک کنید.
 •  اگر قسمتهای مختلف متصل به خودرو،در هنگام رانندگی شل شده و باعث ایجاد لرزش و سر و صدا میشود آنهارا محکم کنید.
 • تنظیم مداوم درهاو راحت باز و بسته شدن آنها باعث سالم ماندن ستونهای خودرو میشود.
 •  روغن کاری لولای مختلف خودرو قفل در پوش موتورو صندوق عقب رابطور مرتب انجام دهید.
 •  از محکم بودن اتصالات موتور بر روی شاسی خودرو (دسته موتور)اطمینان حاصل کنید.
 •  از حمل و نقل اجسام فلزی حجیم مثل کپسول گاز ، در صندوق عقب بدون اطمینان از ثابت ماندن آن و همچنین از حمل سوخت اضافی،در خارج از باک جدا خودداری نمائید.
 •  از حمل بارهای حجیم که مانع بسته شدن در صندوق عقب خودرو میشوند جدا خودداری نمائید.
 • شستن اتومبیل کاری مفرح و دوست داشتنی است. ماشین دشمنان بسیاری دارد، برخی از آنها قابل مشاهده و برخی دیگر نیستند. از فضله پرندگان و حشره های مرده گرفته تا شیره گیاهان و آلودگی های موجود در هوا همه مواردی هستند که به رنگ و پرداخت نهایی ماشین آسیب می رسانند. حتی گِل و کثیفی های جاده نیز می تواند به ماشین شما آسیب برسانند.
 • آسان ترین و کم هزینه ترین روش برای سالم نگه داشتن ماشین در طول سال ها، شست‌وشوی آن است. البته شست‌وشو به روش درست. برای اینکه  مانند حرفه ای ها ماشین خود را بشویید، مطلب زیر را مطالعه کنید.

 مطالعه نکات دیگر برای نظافت خودرو

برق انداختن ماشین، لاستیک‌ها و داخل ماشین

رعایت نکات زیر هم می‌تواند شما را در پاسخ یافتن سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم یاری نماید و به تمیز کردن ماشین شما کمک کند.

 • برای برق انداختن ماشین از نرم کننده مو استفاده کنید. نرم کننده‌هایی که لانولین دارند، نه تنها باعث درخشش بدنه خودرو می‌شوند بلکه هنگام بارش باران آب باران را دفع می‌کنند و از ایجاد لکه روی بدنه خودرو پس از بارندگی جلوگیری می‌نمایند.
 • برای شست و شوی چراغ‌های ماشین سعی کنید از جوراب پلاستیکی و مایع تمیز کننده شیشه استفاده کنید.
 • استفاده از اسپری براق کننده داشبورد برای تمیز کردن حلقه فرمان، دنده، ترمز دستی و پدال‌ها توصیه نمی‌شود. چرا که باعث لیزی آن‌ها می‌شود و امنیت شما را به خطر می‌اندازد. سعی کنید از شوینده‌ها و محلول‌هایی که خودتان درست می‌کنید برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید.

سایر نکات در مورد پاسخ به سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم

 • از کیسه‌های زباله که مخصوص ماشین هستند استفاده کنید. چون این کیسه زباله‌ها مخصوص ماشین طراحی شده‌اند، چهره زشتی به ماشین نمی‌بخشند.
 • از دانه‌های قهوه به عنوان بوگیر ماشین استفاده کنید. چند دانه قهوه آسیاب نشده را در یک توری ریخته و روی آن عطر و یا ادکلن بپاشید و آن را در داخل ماشین بگذارید. این ترکیب بهترین بوگیر برای ماشین است.

چگونه ماشین خود را با قاب پدال زیبا کنیم

امروزه در بازار قاب‌هایی وجود دارند که مخصوص پدال‌های ماشین از پدال گاز گرفته تا ترمز و کلاچ می‌باشند. استفاده از این قاب‌ها زیبایی فضای داخلی ماشین را دو چندان می‌کنند. این قاب‌ها رنگ‌های مختلفی دارند که شما می‌توانید با توجه به رنگ روکش‌ها آن‌ها را خریداری کرده و از آن‌ها برای زیباتر شدن فضای داخلی ماشین استفاده نمایید.

چگونه ماشین خود را با مخزن پلاستیکی زیبا کنیم

این مخزن پلاستیکی که در صورت استفاده باید به تکیه گاه صندلی وصل کنید، با باز شدن درست همانند صندلی هواپیما یک فضای ثابت برای لیوان چای یا بطری آب ایجاد می‌کند. این مخزن پلاستیکی علاوه بر این که فضای داخلی اتومبیل شما را زیبا می‌کند، فضایی را برای نوشیدنی شما اختصاص می‌دهد.

استفاده از زیرسیگاری مخصوص در صورت سیگاری بودن

زیرسیگاری‌هایی که برای ماشین طراحی شده‌اند می‌توانند دو چیز را برای شما به ارمغان بیاورند، البته در صورتی که سیگاری باشید: اول این که طراحی و شکل فوق العاده‌ای دارند که می‌توانند فضای داخلی اتومیبل شما را زیبا و لوکس جلوه دهند. دوم این که فضای دو جداره‌ای دارند که از نفوذ بوی بد سیگار به داخل ماشین جلوگیری می‌کنند و ناخودآگاه به شما اجازه نمی‌دهند تا خاکروبه‌های سیگار را از شیشه ماشین بیرون بریزید. پس اگر سیگاری هستید، از این زیرسیگاری‌ها استفاده کنید.

در فصل سرما باید توجه ویزه تری به ماشین خود داشته باشید.  با تغییر فصل و آمدن ماه‌های سرد سال، سیستم خودروی شما باید با شرایط آب‌وهوایی جدید هماهنگ شود تا بتواند بهتر عمل کند و دچار مشکل نشود. این امر نیازمند این است که شما به‌عنوان مالک خودرو، بازبینی کلی از وسیله نقلیه خود انجام دهید.

برای این کار نیاز به تخصص ندارید، فقط کافی است نکاتی که مربوط به مراقبت از خودرو در فصل سرماست را بدانید. توجه به این نکات شما را یاری می‌کند تا کمتر دچار دردسر و اذیت شوید. به همین منظور رعایت چند توصیه ضروری که در ادامه می‌خوانید، شما را از خطرات احتمالی در آینده دور و سلامت خودرو و سرنشینان آن را تضمین می‌کند.

+روغن موتور خود را چک کنید.بهتر است با تغییر فصل روغن موتور خود را عوض کنید.

+خودروی خود را آرام آرام گرم کنید.متاسفانه عموم مردم در فصول سرد بعد از روشن کردن خودرو به صورت درجا خودروی خود را گرم میکنند.در حالی که باید آرام آرام حرکت کنید تا ماشین گرم شود.

+مراقب سلامت باتری خود باشید.با ضعیف شدن باتری خودرو,استارت زدن خودرو در فصل سرما با مشکل مواجه میشود و همچنین ممکن است باتری توان کافی برای استارت سر صبح که موتور سرد است را نداشته باشد.

+به سیستم ترمز توجه کنید.سیستم ترمز یکی از حیاتی ترین سیستم های خودرو است. ایراد های کوچک در این مجموعه شاید در روزهای افتابی و جاده های خشک خود را نشان ندهد. اما در روزهای برفی و مسیر های لغزنده میتواند حادثه های ناگوار رقم بزند.

+به باد و فشایر تایر ها توجه کنید. همان‌طور که می‌دانید، حجم باد داخل تایر با تغییر فصل کم‌ و زیاد می‌شود. برای اینکه باد تایرهای خودروی شما همیشه در وضع مناسبی قرار داشته باشد، باید تنظیم باد خودرو را به ‌صورت دوره‌ای انجام دهید.

+از ضد یخ استفاده کنید.یکی از ابتدایی ترین کارها در فصول سرما استفاده از ضد یخ است.

+چراغ های داخل و خارج ماشین را چک کنید.

+معاینه فنی را از یاد نبرید.معاینه فنی نقش پزشک ماشین را ایفا میکند و خیلی مهم است.

+مایعات داخل ماشین را چک کنید.مثل روغن,ضدیخ,روغن هیدرولیک,روغن ترمز,و روغن جعبه دنده.

+برف پاک کن های خود را بازبینی یا تعویض کنید.اگرچه قطعات ساده ای هستند اما نقش بسیار حیاتی دارند.

نظرات
  ارسال نظر