مقایسه پورشه ماکان و بی ام و x4

در مورد پورشه ماکان و بی ام و x4 حتما مطالبی را شنیده اید. پورشه ماکان، محصول یکی از برترین کارخانه‌های تولید خودروهای لوکس و دیگری بی ام و x4 که از اولین خودرو از این سری تا آخرین مدل از آن
مقایسه پورشه ماکان و بی ام و x4

در مورد پورشه ماکان و بی ام و x4 حتما مطالبی را شنیده اید. پورشه ماکان، محصول یکی از برترین کارخانه‌های تولید خودروهای لوکس و دیگری بی ام و x4 که از اولین خودرو از این سری تا آخرین مدل از آن یعنی بی ام و x7 همیشه طرفداران بیشماری در سراسر جهان داشته‌است.

بی ام و x4 که نمونه‌ی یک کراس‌اوور- کوپه از مدل پرطرفدار بی ام و x3 است در سال ۲۰۱۴ برای اولین‌بار وارد بازار شده‌است. این مدل از بی ام و با دو تیپ 28i به‌عنوان مدل پایه و مدل قدرتمندتر m40i عرضه شده‌است و تفاوت‌هایی از نظر حجم موتور، سیلندر و برخی آپشن‌های رفاهی در آن‌ها دیده می‌شود.

اما مدلی که ما در ادامه بررسی خواهیم کرد مدل پایه بی ام و x4 است که به بازار ایران وارد می‌شود و درمیان طرفداران خودروهای اسپورت سایز متوسط یا کراس‎اوور-کوپه محبوبیت زیادی دارد. اما تیپ دیگری از بی ام و x4 به نام m35i نیز تولید می‌شود که مخصوص خریداران این محصول در اروپا است.

پورشه ماکان محصول کارخانه‌ی خودروهای لوکس پورشه در سال ۲۰۱۴ و به‌عنوان اولین کراس‌اوور تولیدی این شرکت به بازار آمد. این خودرو از همان ابتدا هم تحسین گروه زیادی را به همراه داشت و تبدیل به پرفروش‌های بازار خودروهای لوکس شد.

پورشه ماکان نیز دارای چهارتیپ مختلف مدل پایه، مدل s، مدل GTS و turbo است. تمامی مدل‌ها از حالت رانندگی چهارچرخ استفاده می‌کنند اما مانند مدل‌های بی ام و x4 از لحاظ حجم موتور، سیلندر و آپشن باهم تفاوت‌هایی دارند. پرقدرت‌ترین و ‌سریع‌ترین آن‌ها، مدل پورشه ماکان turbo است که اجازه‌ی ورود به بازار ایران را ندارد و ما در این مقاله مدل پایه را که درایران به فروش می‌رسد بررسی خواهیم کرد 

 

مقایسه طراحی بی ام و x4 و پورشه ماکان

طراحی داخلی

کراس‌اوور خوش‌ساخت پورشه برای ۵ سرنشین طراحی شده‌است. فضای جلوی پای کافی برای سرنشینان ردیف جلو آن حتی در مسافرت‌های طولانی از نکات مثبت آن است درحالی که سرنشینان ردیف عقب فضای کمتری را دارند و حتی گفته می‌شود ردیف عقب گاهی برای نشستن تنها دو بزرگسال مناسب‌ است. 

در زمان صحبت از کابین پورشه ماکان نمی‌توان به‌راحتی از پوشش چرم و طراحی لوکس فضای داخلی که کاملا نمایانگر یک خودروی اسپورت است، گذشت. در کنار آن پورشه برای رنگ داخلی خودرو امکان انتخاب از میان طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را به مشتریان خود می‌دهد.

مواد به‌کارفته در ساخت آن هم مانند گذشته در صدر مواد مورد استفاده در خودروها قراردارد. شاید بتوان گفت طراحی کابین و فضای داخلی آن تا حدودی پورشه 911 را یادآوری می‌کند که مدل گران‌قیمت‌تری است و گویی طرفداران پورشه 911 با پرداخت هزینه‌ی کمتر می‌توانند خودرویی شبیه به آن را داشته باشند. روکش چرم فرمان تلسکوپی درکنار پلاستیک‌های نرم، فلزات براق و سطوح مخمل، این کراس اوور را درخشان‌تر می‌کند. اما ایرادی که به داشبورد پورشه ماکان وارد است این است که با وجود دکمه‌های بسیار زیاد، استفاده از آن برای راننده خیلی راحت نیست. به‎عنوان مثال تغییر دمای درون خودرو از حد انتظار کمی سخت‌تراست. صفحه‌ی لمسی آن هم همان طراحی مدل‌های قبلی را دارد.

بی ام و x4 رقیب قدرتمند پورشه ماکان نسبت به مدل قبلی خود x3 کمی اسپورت‌تر طراحی شده‌است. در ساخت کابین آن نیز ازمواد بسیار باکیفیت استفاده شده است اما همان طراحی سیاه رنگی که از بی ام و x1 وجود داشته در این مدل هم دیده می‌شود. ردیف جلوی صندلی‌ها مانند پورشه ماکان بسیار راحت و دارای فضای کافی است در حالی‎که ردیف عقب برای نشستن سه بزرگسال فضای مناسبی ندارد. فضای مربوط‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به بار در بی ام و x4 پیشرفتی نداشته و از نقاط قوت آن محسوب نمی‌شود. اما در خصوص داشبورد این کراس‎اوور، طراحی آن به‎‎گونه‌ای است که کار با آن برای راننده بسیار راحت خواهد بود.

طراحی خارجی:

 

مقایسه‌‌ی طراحی خارجی این دو خودروی آلمانی کمی دشوار است، چراکه در نگاه اول هردو با ظاهری موجه و جذاب بیننده را مجذوب خود خواهند کرد. در بی ام و x4 نکته‌ای که شاید در ابتدا توجه خیلی از افراد را به خود جلب می‌کند فاصله‌ی زیاد میان لاستیک و گلگیر است که سبب شده مانند مدل بزرگتر خود یعنی x6 در این بخش زیبایی خاصی نداشته باشد.

اما در مورد پورشه ماکان ذره ذره‌ی این شاسی‎بلند سایز متوسط، بازتاب اعتبار پورشه در ساخت خودروی اسپورت و باظرافت است. ترکیب چراغ‌های ال ای دی جلوی خودرو و چراغ‌های روشن در طول روز و ورودی هوای مشکی‎رنگ بزرگی، نمای روبه‌روی پورشه ماکان را بسیار جذاب می‌کند. نمای پشت خودرو هم مانند پورشه مدل 911 پهن و خمیده است. لاستیک‌های پهن این کراس‌اوور که در قسمت عقب از پهنای بیشتری برخوردار است ظاهر آن را به خودروهای اسپورت نزدیک‌تر می‌کند.

در یک جمع بندی کلی میتوان گفت که ظاهر ماکان بخصوص در بخش انتهایی چشم نواز میباشد و با توجه به تعداد کمتر در خیابان، بیشتر از ب ام و سرها را به سمت خود بر میگرداند؛ اما ایکس4 از شکل و شمایل عامه پسندتری برخوردار است که در تمامی زوایا با اکثر سلیقه ها جور در می آید

مقایسه فنی پورشه ماکان و بی ام و x4

کراس‌اوور جمع‌و‌جور و خوش‌ساخت شرکت بی ام و که با دو مدل 28i و M40i در سال ۲۰۱۷ به بازار آمده است، درهر دو تیپ خود هشت دنده‌ی اتوماتیک و حالت رانندگی چهارچرخ را ارائه می‌دهد. در مدل 28i، موتور 4 سیلندر ۲ لیتری توربو شارژ با توان ۲۴۰ اسب بخار و گشتاور ۳۵۰ نیوتون برمتر قرار داده شده‌است. درحالی که در مدل قدرتمندتر یعنی M40i موتور ۳ لیتری ۶ سیلندر با توان ۳۶۰ اسب بخار و گشتاور ۴۶۵ نیوتون برمتر به‌کار رفته‌است. اما همانطور که قبلا اشاره کردیم در این مقاله ما مدل موجود در ایران بی ام و x4 xdrive28i را بررسی خواهیم کرد.

اما در مورد پورشه ماکان هم چهارتیپ وجود دارد که سریع‌ترین و قدرتمندترین آن‌ها مدل پورشه ماکان توربو است که با موتور ۳.۶ لیتری توربو شارژ ۶ سیلندری مجهز شده‌است، که توان آن ۴۰۰ اسب بخار و ۵۴۲ نیوتون برمتر نیز گشتاور آن است. اما در بحث مقایسه بین پورشه ماکان و بی ام و x4 مدل پایه از پورشه ماکان را که دارای موتور ۲ لیتری ۴ سیلندر، توان ۲۵۲ اسب بخار و ۲۷۳ گشتاور نیوتون برمتر است و از ۷ دنده‌ی اتوماتیک بهره می‌برد، صحبت خواهیم کرد زیرا مدل موجود در بازار ایران است.

در هر حال، اختلاف ناچیز اعداد و ارقام و ویژگی‌ها، خبر از یک رقابت داغ و تنگاتنگ میان این دو SUV کوچک می‌دهند که البته فعلا X4 با برچسب قیمت پایین‌تر، شرایط را برای ماکان سخت کرده است و ضمنا نباید فراموش کنیم که به زودی یک رقیب دیگر یعنی لکسس NX نیز به این میدان وارد می‌شود.

مقایسه ایمنی پورشه ماکان و بی ام و x4

اما زمانی‌که بحث مقایسه پورشه ماکان و بی ام و x4 در زمینه‌ی ایمنی است هردو با ارائه فهرستی استاندارد از آپشن‌های ایمنی خودروهای مطمئنی هستند. بی ام و x4 با چراغ‌های ال ای دی روشن در طول روز، چراغ‌های مه‌شکن در جلو و عقب، ترمزکمکی، سیستم ترمزabs، کنترل کششی(ترکشن کنترل)، مانیتور نشانگر فشار تایر و سنسورهای پارک در جلو و عقب درمیان شاسی‌بلندهای سایز متوسط یا کوپه رقیب خود نمره‌ی خوبی را کسب کرده‌است.

اما زمانی‎که صحبت از ایمنی پورشه ماکان می‌شود به اعتقاد خیلی از افراد کارخانه‌ی تولید کننده‌ی پورشه کاین که ایمن‌ترین خودروی لوکس در سال ۲۰۲۰ شده است قطعا خودروی ایمن‌تری را روانه‌ی بازار کرده‌است. پورشه ماکان در تست‌های ایمنی و تصادف با کسب بالاترین نمره‌ها و آپشن‌هایی نظیر کیسه‌های هوای متعدد، ترکشن کنترل، کنترل پایداری خودرو، سنسورهای پارک در جلو و عقب و سیستم هشدار خروج از خط که به‌صورت دلخواه می‌توانید به آن اضافه کنید از ایمنی لازم برخوردار است.

مقایسه تجربه رانندگی با پورشه ماکان و بی ام و x4

تجربه‌ی رانندگی با هردو خودرو درتمامی سطوح بدون شک بسیار لذت‌بخش خواهد بود. هردو مدل از حالت رانندگی چهارچرخ استفاده می‌کنند. در تست رانندگی پورشه ماکان در سرعت‌های بالاتر ثبات بیشتری دارد و عملکرد بی ام و x4 در پیچ‌ها قابل تحسین است. سیستم انتقال قدرت دوکلاچه‌ی استفاده شده در پورشه ماکان در مقایسه با دنده‌ی ۸ سرعته اتوماتیک بی ام و x4 باعث می‌شود در زمان تغییردنده نرمی بیشتری را احساس کنید.

 

شاید بتوان گفت بی ام و x4 برای رفت و آمدهای روزانه، سرعت‌های پایین‌تر و پورشه ماکان برای سرعت‌های بالاتر و پیج‌های تنگ‌تر مناسب است.

هر دو میهمان امروزمان دارای ابعاد مناسب برای استفاده های چند منظوره هستند و با یاری سیستم های کمکی، رانندگی را حتی برای تازه کارها ساده نموده اند. البته دید قسمت پشتی ب ام و بدلیل فرم کوپه مانند اتاق چندان عالی نیست ولی در سایر قسمت ها همانند پورشه دید کافی را در اختیار راننده قرار داده است. سکوت داخل کابینشان هم حس امنیت را برای سرنشینان به ارمغان آورده و حتی پس از روشن کردن سیستم اگزوز ماکان، به جز یک صدای گوشنواز و لذت بخش چیزی آرامش شما را بر هم نخواهد زد. گیرباکس هر دو نیز به خوبی و با سرعت و دقت تمام دنده ی مناسب را در مدار انتقال قرار میدهد و لبخند رضایت را بر لبان راننده جاری میسازد. البته ناگفته نماند که عملکرد جعبه دنده PDK ماکان در حد ناچیزی سریع تر است و پدال گاز اندکی زودتر به دستورات شما جامه عمل می پوشاند. همچنین در مورد فرمان پذیری و هندلینگ، هر دو برخلاف قد و قواره و مرکز ثقل بالایی که دارند عملکردی عالی از خود به نمایش گذاشته و پایداری نزدیک به یک سدان اسپرت را ارائه میدهند. البته اینجا یک نکته وجود دارد و آن اینکه ماکان موفق شده این تعادل بی نظیر را با یک سواری نرم و راحت ترکیب نماید، اما در محصول ب ام و، کیفیت سواری تا حدودی فدای هندلینگ شده و درنتیجه X4 علیرغم تعادل تقریباً مشابه با ماکان، خشک تر میباشد. در مورد ترمزها نیز عملکرد هر دو خودرو عالیست و پس از چند بار استفاده از آنها با اعتماد به نفس بیشتری پدال گاز را فشار خواهید داد.

مقایسه قیمت پورشه ماکان و بی ام و x4

در زمینه قیمت این دو کراس‌اوور لوکس باید بگوئیم که با این‎که هردو دارای آپشن‌هایی بسیار نزدیک به هم هستند اما در بازار ایران قیمت‌های بسیار متفاوتی دارند. بی ام و x4 2017 در حال حاضر با قیمتی حدود سه میلیارد و نهصد ملیون تومان به‎فروش می‌رسد و پورشه ماکان با قیمتی حدود شش ملیارد و صد ملیون تومان

نتیجه‌گیری مقایسه پورشه ماکان و بی ام x4

پس از بررسی این دو کراس‌اوور خوش‌استایل و پرطرفدار آلمانی می‌شود گفت که هر دو دارای آپشن‌ها و امکانات فوق‌العاده‌ای برای انتخاب هستند از آپشن‌های رفاهی و ایمنی استانداری نیز برخوردارند پس در انتخاب شما فاکتورهایی که شاید دخالت بیشتری داشته باشد قیمت خودروها است که پورشه ماکان در بازار ایران با قیمت بسیار بالاتری به فروش می‌رسد اما ظاهری لوکس‌تر و اسپورت‌تری دارد و اما بی ام و x4 نسبت به رقیب خود مصرف سوخت بهتر و قیمت مناسب‌تری دارد.

 این مطلب را هم مطالعه کنید

بازخوردها
    ارسال نظر
    (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)